Sauna sucha czy mokra? Właściwości, różnice, zalety


Sauny możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje: suche (często nazywane też fińskimi lub szwedzkimi) i mokre (znane też jako łaźnie parowe lub łaźnie rzymskie). Oba rozwiązania są bardzo popularne w naszym kraju i pozwalają się doskonale zrelaksować. Jednak są też pewne różnice, które wpływają na specyfikę doznań, jakie zapewnia każda z tych saun. W Hotelu SPA Uroczysko w Kielcach można skorzystać z dobrodziejstw zarówno sauny suchej, jak i łaźni parowej. Przed wizytą warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Sauna sucha — dla zdrowia i urody

W saunie suchej panują bardzo wysokie temperatury, sięgające nawet 90-100°C, a jednocześnie niska wilgotność powietrza na poziomie ok. 10%. Takie warunki osiągane są za sprawą pieca z kamieniami, które należy polewać wodą. Wnętrze sauny wykonane jest z drewna i posiada sprawnie działającą wentylację, dzięki czemu użytkownicy czują się wewnątrz przyjemnie, chociaż jest bardzo gorąco. Jednak to właśnie za sprawą wysokich temperatur dochodzi do rozrzedzania naczyń krwionośnych, dzięki czemu organizm może skutecznie pozbyć się szkodliwych toksyn. Odblokowaniu ulegają też gruczoły łojowe. Regularne kąpiele w saunie suchej, które powinny trwać od 8 do 12 minut, doskonale wpływają na kondycję skóry. Za sprawą sauny suchej możemy też korzystnie wpłynąć na zdrowie i dobre samopoczucie. Jest to doskonały sposób na poprawę ogólnej wydolności oraz wzmocnienie odporności.

Łaźnia parowa — sposób na odprężenie całego organizmu

Sauna mokra, czyli inaczej łaźnia parowa, również stanowi doskonałą okazję do relaksu i odprężenia całego organizmu. W tym przypadku seanse odbywają się w specjalnym pomieszczeniu, w którym temperatury osiągają 50-60°C, a wilgotność powietrza jest bardzo wysoka — nawet 100%. W saunie mokrej można przebywać nieco dłużej niż w suchej. Zaleca się korzystanie z niej od kilku do 30 minut. Po zakończonym seansie należy schłodzić organizm w zimnej wodzie.

Sauna mokra to doskonały sposób na zrelaksowanie się i zniwelowanie zmęczenia. Takie seanse są szczególnie polecane osobom z dolegliwościami reumatycznymi i schorzeniami dróg oddechowych. Dodatkowo sauna mokra sprzyja w oczyszczeniu skóry.

Wróć